13.07.2024

Запровадження транзиту аміаку через Україну, коли трубопровід близько до зони бойових дій – це надзвичайно велика небезпека – це питання точно не буде розглядатися як альтернатива продовженню зернової угоди

Про це повідомив економіст Олег Пендзин в етері Еспресо.

“На ті історичні ринки, які є світі (Африка, Близький Схід, Південно-Східна Азія) аміак йшов з РФ через Одеський припортовий завод. Цей аміакопровід йде з Тольятті, має певний рукав на Горлівку – іншим шляхом його транспортувати не можна. Аміак є достатньо агресивним і дуже небезпечним з екологічної точки зору. Це надзвичайно отруйний газ. Кожного разу, коли ми говоримо про аміакопровід, ми повинні розуміти, що це є надзвичайно небезпечно з точки зору екологічної катастрофи – техногенна річ. За великим рахунком, запровадження транзиту аміаку через українську територію, особливо, коли він близько до зони бойових дій – це надзвичайно велика небезпека, що стосується екології. Чому я і вважаю, що питання аміакопроводу точно не буде розглядатися як альтернатива продовженню зернової угоди”, – вважає він.

Що відомо про зернову угоду

Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена між Росією та Україною за посередництва ООН та Туреччини у липні 2022 року у Стамбулі. Потім її кілька разів продовжували. У березні 2023 року РФ повідомила учасникам угоди про продовження угоди лише на 60 днів замість 120. Термін цих домовленостей спливав 18 травня.

Для її продовження окупанти вимагали:

  • перепідключення Россєльхозбанку до SWIFT
  • поновлення постачання сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування
  • скасування обмежень на страхування та перестрахування плюс зняття заборони на доступ до портів
  • відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті – Одеса”
  • розблокування закордонних активів і рахунків російських компаній, пов’язаних із виробництвом і транспортуванням продовольства та добрив.

17 травня дію “зернової угоди” було продовжено на 60 днів. Вимоги росіян не задовольнили.

Транзит російського аміаку трубопроводом “Тольятті-Одеса” було зупинено в перший день повномасштабного вторгнення РФ до України. Загальна протяжність аміакопроводу “Тольятті–Одеса” становить 2418 м, із них понад тисячу кілометрів проходить територією України. Оператором його української частини виступає держпідприємство “Укрхімтрансаміак”, а доставлений на державний Одеський припортовий завод (ОПЗ) російський аміак раніше постачали на експорт.

  • 4 червня російські інспектори відновили реєстрацію суден на вхід в українські порти, проте з порушенням, зокрема РФ проігнорувала 56 кораблів, які чекають тривалий час.
  • 5 червня заступник міністра зовнішніх справ РФ Сергій Вершинін заявив, що не бачать перспектив продовження “зернової угоди”.
  • А вже у вівторок, 13 червня, сам Путін заявив, що Росія думає про вихід із зернової угоди, оскільки Україна нібито використовує зернові коридори для запуску морських дронів.
  • 17 червня прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що шансів у “зернової угоди” немає через те, що нібито російська частина не була виконана

Джерело