24.05.2024

Цього року лауреатів премії вперше не назвали у день народження Шевченка.

Новий Голова комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Євген Нищук в ефірі національного телемарафону заявив, що цього року премію вручать без додаткової номінації «За внесок у перемогу», повідомляє «Інтерфакс-Україна». Про запровадження нової номінації стало відомо весною цього року, після того, як лауреатів премії не оголосили у день народження Кобзаря.

«Передусім моє завдання було, після мого призначення 22 травня, швидко зробити аналіз всієї ситуації. Оскільки дійсно я там, в окопах, не дуже за всім слідкував. Зрозуміти проблему, яка ще не закрита, і найголовніше – сформувати новий склад комітету, з яким ми можемо обговорити всі наболілі питання або зробити якісь зміни чи доповнення, перед тим, як оголошувати нову кампанію вже на 24-й рік», – заявив Нищук.

За його словами, в консультаціях було знайдено консенсус щодо оголошення лауреатів, а також щодо нової номінації «За внесок у перемогу».

«Багато колег і культурна спільнота казали, що змінювати гру під час гри не дуже правильно. Більше того, робити якісь доповнення треба вже на нову кампанію. І це розуміння ми знайшли. Не хочу зараз говорити, поки не вийшов указ, він готується, це суто технічна процедура, яка закриє питання попереднього комітету, себто будуть нагороджені ті, кого вже оголосили. А додаткова номінація посеред літа, коли в нас уже з вересня має розпочинатися нова кампанія і подача заявок на переможців 24-го року, мені здається, є недоречною. Тому її не буде», – додав Нищук.

Він також зазначив, що указ президента має вийти протягом тижня.

Нагадаємо, цього року вперше в історії Шевченківської премії 9 березня, у день народження Тараса Шевченка, не було оприлюднено списку лауреатів та опубліковано відповідний указ президента. Наступного дня, 10 березня, колишній голова Комітету Юрій Макаров опублікував у своєму Facebook пост про те, що існуючі номінації вирішили доповнити ще однією, «За внесок у перемогу», тому лауреатів у існуючих номінаціях та новій мали оголосити 22 травня.

Але вже 11 березня Комітет премії оголосив лауреатів частини номінацій, а голова Комітету Шевченківської премії Юрій Макаров невдовзі подав у відставку. Пізніше про складання повноважень заявили і члени Комітету.

Джерело