20.06.2024

НБУ заборонив фінансовим установам відмовляти клієнтам в обміні валюти через зношені купюри

Про це заявив голова Нацбанку Андрій Пишний у facebook. 

“Обмін готівкової валюти в Україні – одна з топтем, що стрімко спалахнула протягом останніх тижнів. Одразу надав доручення службам відпрацювати питання комплексно: з’ясувати справжні причини, коло учасників і головне напрацьовувати рішення, що вирішуватиме питання”, – написав Пишний.  

Штучний ажіотаж

Він зазначив, що НБУ дослідив питання, а з представниками банків та небанківських фінансових установ, які здійснюють валютно-обмінні операції, було проведено низку зустрічей. 

“Що ми побачили – штучно створений ажіотаж, якому, на жаль, свідомо чи несвідомо “підіграли” деякі небанківські фінансові установи та банки. І який призвів до хвилі невдоволення громадян”, – дійшов висновку Пишний. 

Грубе порушення

Він запевнив, що НБУ не встановлював жодних обмежень щодо обміну валют на основі року випуску банкнот. 

“Нормативно-правовими актами НБУ прямо заборонено встановлювати будь-які подібні обмеження. Окремо хочу сказати про шахрайські пропозиції обміну 100 “білих” доларів на 90 “синіх” – це не просто грубе порушення, це – аморально і неприпустимо, особливо в умовах війни”, – наголосив Пишний. 

Заборона оцінювати “на око”

Він підкреслив, що аби унеможливити подібні спекуляції Нацбанк ухвалив зміни до своєї “нормативки”. 

“НБУ скасував визначення незначного зношення банкнот та заборонив фінустановам відмовляти клієнтам в обміні валюти, якщо лічильник чи детектор на касі підтвердив справжність банкнот. Це значить, що  касир не може “на око” оцінювати справжність банкнот чи їх стан та відмовляти в здійсненні валютно-обмінної операції, бо йому здалося, що десь не співпадає малюнок чи не такий колір. Отже, ми повністю прибираємо людський чинник”, – розповів Пишний. 

Попередження та штрафи

Він додав, що до представників банків та небанківських установ донесено принципову позицію НБУ і, у разі порушення, такі дії розцінюватимуться не лише як недотримання регуляторних вимог, але й як потенційна ознака шахрайства. 

“За такими фактами ми встановлюємо посилений контроль та вживатимемо адекватні заходи впливу. Національний банк в залежності від рівня вчиненого правопорушення застосовуватиме заходи впливу, які передбачають і суттєві штраф у розмірі до 400 тис. грн для банків, які незабаром будуть збільшенні за суттєві порушення та у розмірі до 5% від розміру власного капіталу установи, для небанківських установ”, – пообіцяв Пишний. 

Посилений контроль

Він також звернувся до громадян та заявив, що банкноти попередніх років випуску є дійсними

“Ви можете обмінювати їх на гривні  в будь-який час. Не втрачайте свої заощадження в спровокованій панікою гонитві за обміном валюти “білої” на “синю”. Фантомні перестороги, які ви можете почути чи прочитати, щодо таких банкнот ‒ безпідставні.

Національний банк тримає це питання на посиленому контролі та розглядатиме скарги громадян на банки чи небанківські фінансові установи за суб’єктивну відмову в обміні валюти, належним чином реагуючи на порушення і недобросовісність”, – запевнив Пишний. 

  • 5 червня НБУ спростував заяви, що збиратиме дані про всі платежі українців. 

Джерело