20.06.2024

За яких обставин людина може опинитися на самому дні і чи може вона, навіть маючи бажання, вирватися звідти і повернутися до нормального життя?

“Читати прозу Олеся Ульяненка здатний не кожен. Принаймні людям із вразливою психікою, неповнолітнім особам та вагітним жінкам я б категорично не радила”, – йдеться в присвяченій його контроверсійній творчості статті ZN.UA. Нині  стало відомо, що книга одного з найсуперечливіших і найрадикальніших українських прозаїків з’явиться в Польщі. Йдеться про “Квіти Содому”, де автор зіграв іменами з magnum opus Шарля Бодлера та Маркіза де Сада. Про плани щодо книги повідомляє «Познанське товариство імені Івана Франка».

Книга вперше надрукована посмертно в 2012 році. Містить три частини: «Оксамитові очі демона», «Крила ангелів», «Альфа й Омега». З анотації українського видавництва:

“За яких обставин людина може опинитися на самому дні і чи може вона, навіть маючи бажання, вирватися звідти і повернутися до нормального життя? Чи можна змінити свою долю, якщо ти з дитинства приречений жити серед покидьків? На ці та багато інших питань намагаються знайти відповідь герої Ульяненка”.

Переклад роману на польську здійснив засновник і голова вищезгаданого товариства – філолог Пшемислав Ліс-Маркєвич.

Кафка, Достоєвський і Селін 

Ще за життя, ділячись своїми літературними вподобаннями і тим, хто вплинув на нього як на письменника, Ульяненко згадував в інтерв’ю “Дню”:

“Колись був Селін улюблений письменник, частково Достоєвський, любив Гоголя, Кафку”.

Служба в Афганістані, анафема від МП та якутський шаманізм

“Олесь Ульяненко (1962-2010) – найсуперечливіший і найрадикальніший український прозаїк, скандаліст і непередбачуваний майстер слова. Наймолодший лауреат премії імені Тараса Шевченка.

Єдиний письменник в історії незалежної України, книжки якого були заборонені. УПЦ МП свого часу піддала його анафемі, а Комісія з питань громадської моралі порушила проти нього кримінальну справу за пропаганду порнографії. 

Ульяненко ніколи не мав постійної роботи. Він заробляв на життя в нелегальних боксерських клубах, служив в в Афганістані та Східній Німеччині і навіть деякий час був якутським шаманом. Частину свого життя він був ченцем у православній церкві”, – йдеться в анотації до книги на сайті ПТІФ.

Вас може зацікавити інтерв’ю “Дзеркала тижня” зі Світланою Алексієвич, згодом білоруською нобелівською лауреаткою. Вона є авторкою книги “Цинкові хлопчики”: збірки інтерв’ю з учасниками війни в Афганістані. 

Нагадаємо, одну зі своїх книг Ульяненко мріяв видати у формі коміксу.

БіС цензури. Лесь Подерв’янський в інтерв’ю для нашого видання раніше поставив питання: Хто ж робитиме справжній театр?

Джерело