17.06.2024

Станом на 12 червня середня ціна бензину А-95 в Україні становила 44,93 грн/л

Про це повідомляє Еспресо.TV із посиланням на фінансовий портал "Мінфін".

Ціна на бензин на заправках

За даними "Мінфіну", в середньому пальне в Україні 12 червня продавали за такими цінами:

  • бензин А-95 преміум – 47,64 грн/л     
  • бензин А-95 – 44,93 грн/л
  • бензин А-92 – 42,31 грн/л
  • дизельне пальне – 43,45 грн/л
  • автомобільний газ – 21,93 грн/л

Наявність пального на заправках в Україні

За даними "Мінфіну", А-95 "преміум" є на заправках більшості мереж АЗС у більшості областей України на підконтрольній території. Найдешевше – за ціною 39,99 грн/л у мережі БРСМ-Нафта на Черкащині. Найдорожче – по 50,49 грн/л у мережі АЗС Shell. На Луганщині бензин А-95 "преміум" відсутній на заправках.

А-95 на підконтрольній Україні території можна купити в усіх областях, крім Луганської, у більшості мереж АЗС. Найдешевше – по 39 грн/л у мережі АЗС Chipo на Київщині. Найдорожче – по 47 грн/л у мережі АЗС "Авіас". 

А-92 відсутній на АЗС у Луганській області. В інших областях на підконтрольній Україні території найдешевше його можна купити по 38,99 грн/л у мережі "Укрнафта", найдорожче – 47,98 грн/л в АЗС мережі Motto на Донеччині.

Дизельне пальне можна придбати майже у всіх мережах АЗС у всіх областях на підконтрольній території України. На Луганщині цього виду пального немає на АЗС. Найдешевше дизельне пальне можна придбати по 38,49 грн/л у мережі АЗС БРСМ-Нафта на Черкащині. Найдорожче дизельне пальне – по 49,99 грн/л у мережі АЗС "Паралель" на Донеччині.

Ціни на пальне: прогноз

Ціни на пальне впродовж травня стабільно знижувалися, хоча наприкінці місяця ця тенденція дещо ослабла: від  19 до 26 травня пальне в середньому втратило від 2 до 11 копійок на літрі, а в деяких роздрібних мережах АЗС вартість скрапленого газу трохи зросла.

На думку фінансового аналітика Олексія Лупоносова, в червні українцям не варто очікувати суттєвих коливань цін на ринку пального. Натомість через імовірне повернення ПДВ на пальне з 1 липня інші галузі можуть почати готуватися до різкого стрибка цін.

Експерт додав, що на сьогодні на світових ринках біржові котирування демонструють зменшення ціни на газ і скраплений газ. Проте, на його думку, через можливе відновлення ПДВ українці не відчують суттєвого зменшення цін.

Нагадаємо, з 1 липня в Україні мають відновити 20% ПДВ на пальне. На переконання   Нафтогазової асоціації України (НАУ), це призведе до зростання цін на АЗС та розквіту схем із податковими "скрутками". НАУ пропонує вирівняти ставку акцизу на рівні 180 євро/1000 л для всіх моторних палив, а ПДВ лишити на рівні 7%. 

"Ця альтернатива, дозволить підвищити надходження до державного бюджету, уникнути значного здорожчання цін та не допустити зростання нелегальних схем на ринку пального", – зазначають в асоціації.

За даними Консалтингової групи "А-95", після повернення податків на пальне до рівня лютого 2022 року, бензин подорожчає на 11,2 грн/л (з 47,17 до 58,35 грн/л); ДП – на 7,7 грн/л (з 47,43 до 55,10 грн/л); скраплений газ – на 2,6 грн/л (21,77 до 24,40 грн/л).

До слова, на сайті президента України зареєстровано петицію, яка пропонує на період дії воєнного стану скасувати заплановане на 1 липня 2023 року підвищення ПДВ на пальне з 7% до 20% з, а також акцизів на нього.

Авторка петиції Марія Барабаш зазначає, що підвищення податків призведе, зокрема, до підвищення цін на бензин А95 (+12 грн за літр), дизель (+8 грн за літр), газ (+3 грн).

Унаслідок цього, за її словами, ціни на харчі можуть зрости на 15-30%, а частка нелегального тіньового ринку нафтопродуктів – на понад 20-30%.

Раніше директор Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн висловив думку, що держава має залишити ставку податку на додану вартість на рівні 7%, а необхідний обсяг бюджетних надходжень забезпечити шляхом збільшення акцизного збору. 

Тим часом голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев, нагадавши, що з 1 липня в Україні повертаються податки на пальне, які діяли в Україні до повномасштабного вторгнення РФ, рішення про їх скасування назвав помилкою.

Як писав раніше на своїй facebook-сторінці Сергій Куюн, у 2022 році Україна повністю перебудувала свій ринок пального і завдяки цьому й надалі буде забезпечена пальним. Головним викликом на ринку пального на 2023 рік залишається війна, й ніхто не знає, які форс-мажори вона принесе.

Джерело